Асоциация на българските села (АБС) предоставя експертна подкрепа и консултации за средни и големи инвестиции в агробизнеса, насочени към развитие на устойчиво и модерно земеделие в селските райони. АБС разполага с инвестиционни профили на близо 1500 села в България, а също така с база данни от работещи агробизнес фирми, които търсят инвеститори или имат готовност за цялостна продажба на бизнеса си.
Секторът на агробизнеса в България предлага изключителен потенциал за инвеститори, благодарение на плодородните земи, разнообразния климат и стратегическото географско положение на страната. Постоянно ескалиращото търсене на храни и суровини за ХВП правят сектора стратегически и стабилен.
АБС съдейства на инвеститорите при избора на подходящи локации, анализира икономическите и природни ресурси на регионите и предоставя насоки за внедряване на иновативни технологии и практики. Организацията подпомага разработването на проекти, които отговарят на изискванията за устойчиво управление на ресурсите и са съобразени с текущите тенденции в европейската и световна селскостопанска политика.
АБС осигурява анализи, доклади и разработва бизнес планове. Проектите, които разписваме включват ангажираност от страна на инвеститорите към местните общности и социална инфраструктура.
На база своя дългогодишен опит и множество контакти в България и чужбина, Асоциация на българските села (АБС) осъщестява също така съдействие на фермери и хора в селата, членове на АБС, да продават своята агро продукция и да увеличат своите доходи и печалба. Асоциация на българските села разполага с актуална база данни партньори - водещи преработвателни предприятия, търговски фирми с дейност на българския пазар, както и експортно ориентирани.
Сред основните направления за инвестиции в агробизнеса са:
-
- Конвенционално земеделие – отглеждане на зърнени, маслодайни и индустриални култури с висока добавена стойност.
- Модерно животновъдство – изграждане на ферми за производство на месо, мляко, яйца и други животински продукти с използване на автоматизирани системи и устойчиви практики.
- Преработвателна индустрия – производство на хранителни продукти, базирани на локални суровини, като масла, консерви, сокове и биопродукти.
- Оранжерийно производство – инвестиции в високотехнологични оранжерии за целогодишно производство на зеленчуци, плодове и цветя.
- Етеричномаслени култури – отглеждане на лавандула, рози, маточина и други растения за добив на етерични масла.
- Енергийни култури и биогаз – развитие на проекти за производство на биоенергия чрез отглеждане на енергийни култури или използване на отпадъчни продукти от селското стопанство.
Инвестициите в агробизнеса са дългосрочни и устойчиви, като осигуряват висока възвръщаемост и подкрепят развитието на селските райони. Те също така допринасят за подобряване на конкурентоспособността на българското земеделие на европейските и международни пазари.
С подкрепата на АБС, инвеститорите получават достъп до експертни съвети, информация за най-новите технологии и иновации, както и насоки за привличане на финансиране по различни национални и европейски програми. Организацията работи за създаването на устойчива и ефективна агроекосистема, която да бъде двигател за икономическия растеж на България.