МЗХ си противоречи по отношение на диктуваната от Брюксел забрана за старите сортове семена

МЗХ си противоречи по отношение на диктуваната от Брюксел забрана за старите сортове семена
16 Дек. 2024
На 10.12.2024 в Брюксел заместник министърът на земеделието д-р Лозана Василева по време на обсъждането в Съвета на Европейския съюз не подкрепи текстовете от регламента за продажбите на семена [1] по отношение на правото на земеделските стопани да събират, използват, обменят и продават собствените си семена, както е записано в международното право. Нещо повече, единственото критично изказване измежду всички министерства по земеделие на страните членки по отношение на опазването на старите сортове семена, беше на България.

На 10.12.2024 в София на среща на най-високо равнище в министерството на земеделието представителите на Сдружение Агролинк получиха уверението, че правителството подкрепя опазването на старите сортове.
В един и същ ден обществото получи коренно противоположни становища от едно и също ведомство.

Д-р Л.Василева заяви в Брюксел: „Дерогация от установените изисквания за продажбата на растителен репродуктивен материал от сортоподдържащия или селекционера на производителя, както и продажбата до крайни потребители, организации и мрежи, (също) ще утежни контрола. Това ще доведе до по-голяма административна тежест, тъй като се предвижда официалните органи да извършват анализ на риска“.

Това изказване е свързано с чл. 29 от проекта за регламент и възможността за дерогация/изключване на производителите на стари сортове от изискванията към хибридните сортове.

Преведено на разбираем език означава, че МЗХ не е съгласно производителите на стари сортове да бъдат освободени от плащането на такси и да не се подлагат на изследвания, които са предназначени за хибридните семена, както е предложено в чл. 29 от проекта за регламент:

- Чрез дерогация/изключване семената и посадъчния материал могат да се предлагат на генни банки, организации и мрежи или между тях със законоустановена цел или цел, като всяка от дейностите се извършва с нестопанска цел.

На заседанието на Съвета на ЕС българският зам. министър критикува предложените по-леки правила за продажба на семена на малки градинари и за продажби с нестопанска цел от мрежи за опазване на околната среда, както и други изключения от обхвата. Г-жа Лозанова заяви, че тези различни правила ще направят контрола по-обременителен, тъй като органите трябва да извършват анализ на риска.

Вярно е, че предложенията правят законодателството малко по-сложно за властите, тъй като има много нови категории/начини на предлагане на пазара. По-важно е правилата да бъдат адаптирани към нуждите на малките производители и генетичното разнообразие. Българските власти могат да използват опита от други страни като просто изключат изцяло от обхвата на регламента опазването на растителните генетични ресурси, извършвано от организации с нестопанска цел, генните банки и малки семепроизводители, както например вече е в Австрия и Германия, и да изключат продажбите на семена на малки градинари, както вече е в Дания и Франция. Тогава за властите ще бъде много по-лесно в сравнение с предлаганите текстове на регламента.

Противоположните становища, изказани от министерството на земеделието са ясен сигнал, че е необходимо да се продължи работата по проекта за регламент както в България, така в рамките на работната група на Съвета на ЕС. Можем да очакваме, че въпросите за изключенията от обхвата, сортовете за опазване и евентуално (биологичния) хетерогенен материал, както и продажбите на крайни потребители и фермерския обмен на семена ще бъдат включени в дневния ред на следващите заседания в началото на 2025 година.

Една много силна европейска група от граждански организации, между които IFOAM, ECVC, ECO-PB, FIAN, ARCHE NOAH, Dachverband, Demeter, Brot für die Welt, Liveseeding и Женевската академия заедно ще проведат уебинар за служителите на министерствата относно промените в законодателството свързано с опазването на семената.

Ние, Сдружение АГРОЛИНК, Фондация Биоселена, Асоциация на българските села, Съюзът на градинарите в България, Национална асоциация по биоземеделие ще работим на местно ниво с МЗХ и Изпълнителната агенция по сортоизпитване като обсъдим нашите конкретни предложения за промени в законодателството.

139 организации и над 175 000 граждани, вкл. над 40 000 българия (към 16.12.2024) заедно призоваваме за спешни подобрения в законодателството на ЕС за семената като се даде възможност за опазването на разнообразието на нашите културни растения и за правото на нашите земеделски производители да използват собствените си семена“ [2],

Други документи по темата тук:
[1] Проект за регламент
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:52023PC0411
[2] Подписка „Изправи се и защити храната си!“
https://mitmachen.arche-noah.at/bg-BG/izpravi-se-i-sashtiti-hranata-si

За контакти :
Светла Николова, Сдружение АГРОЛИНК, 0888359239, agrolink@agrolink.org