Създаване на национална селска полиция

Създаване на национална селска полиция
19 Юни 2018
Създаването на Национална селска полиция е инициатива на Асоциация на българските села (АБС), която е обоснована многократно чрез редица анализи, документи, семинари и заявени позиции на над 900 кмета и кемтски наместници на села.

През последните 3 години АБС организира редица обществени дискусии и национален семинар в София, посветени на проблемите със сигурността в селата. На база тези инициативи, АБС подчертава необходимостта от постоянно полицейско присъствие в селата – било то под формата на специализирана селска полиция или чрез реорганизация в рамките на Министерството на вътрешните работи (МВР).

Проблемите със сигурността в селските райони имат многоизмерен характер – от битова престъпност и кражби на земеделска техника до незаконна сеч и пътни инциденти. Данните показват, че над 60% от тежките пътнотранспортни произшествия със смъртни случаи се случват именно в селата. Освен това, България е сред водещите страни в ЕС по кражби на нова земеделска техника, което създава допълнителни рискове за инвеститорите в тези райони.

Добрата среда на сигурност е ключова не само за спокойствието на местното население, но и за привличането на инвестиции и създаването на работни места. Една интегрирана система за видеонаблюдение, комбинирана със софтуер за превенция на престъпността и база данни за криминално проявените лица, може значително да повиши нивото на сигурност.

Икономическият принос на селските райони също подчертава важността на тази мярка. В тези райони се генерира около 10 милиарда лева БВП годишно, като около 8 милиарда са от земеделие и 2 милиарда – от други неземеделски дейности, включително селски туризъм. Инвестицията в сигурност, изчислена на минимум 132 милиона лева годишно като разход, представлява едва около 1.03% от БВП, генериран от селското стопанство – сума, която е напълно оправдана предвид потенциалните ползи и намалени рискове.

АБС подчертава, че засиленото полицейско присъствие не е достатъчно; необходимо е създаването на специализирано звено, което да се ангажира с проблемите в селата чрез модерни подходи и технологии.

Пример за ефективно работеща селска полиция има в съседна Румъния. Там от години има такава служба, която работи на принципа на публично-частно партньорство с ангажирани охранителни фирми. На всеки пет отдалечени села има по един полицейски участък с по 1 патрулна кола, която обикаля по график. Селската полиция там е заработила след натиск на кметовете и на местни крупни земеделци, заради големия брой кражби и пътни инциденти.